Kozlikova crop.jpg

Lada Kozlíková

Mistryně světa Kozlíková je ambasadorkou evropského šampionátu
Největší českou ženskou cyklistickou legendou Lada Kozlíková z nedalekého Vyškovska, která na svůj životní úspěch dosáhla v roce 2002. Tehdy získala na mistrovství světa v dráhové cyklistice zlatou medaili ve scratchi a stříbrnou v bodovacím závodě. Stala se první tak českou cyklistkou, která dosáhla na titul mistryně světa. Ve své sbírce úspěchů má čtyři tituly mistryně Evropy. Z toho tři vybojovala v kategorii do 23 let. Startovala na třech olympijských hrách v Sydney 2000, Aténách 2004 a Pekingu 2008. V Aténách skončila pátá v časovce. Je první českou cyklistkou, která přestoupila do profesionální stáje. 
"Měly jsme hvězdné složení týmu, byly jsme jedničky na světovém žebříčku. Okusila jsem, jak funguje profesionální tým a jela jsem s ním například Giro d'Italia a v roce 2002 ženskou Tour de France. Šlo snad o nejtěžší ročník, dlouhé etapy vedly přes Alpy. Závod trval dva týdny a měly jsme jen den volna," ohlédla se Kozlíková za svou kariérou. 
Je zatím jedinou ženou, která vyhrála anketu o Krále české cyklistiky. Získala 46 titulů mistryně České republiky. Osmatřicetiletá Lada Kozlíková je spolumajitelkou penzionu Lada. Momentálně je její největší prioritou péče o dvouletého syna Matouše. 
 

SkodaIMC_7227 copy.jpg

Jiří Škoda

Škoda otevřel českou cyklistickou stopu na Giro d´Italia
Při volbě ambasadorů mistrovství Evropy měli pořadatelé snadnou a jasnou volbu. Držitel trofeje Adidas pro nejlepšího amatérského silničního cyklistu světa v roce 1984 Jiří Škoda z Brna, který byl prvním českým cyklistou na startu slavného Giro d´Italia, neměl konkurenta. Největším úspěchem už dvaašedesátileté české silničářské legendy byl získ bronzové medaile v časovce družstev na olympijských hrách 1980 v Moskvě, kde skončil na třináctém místě v závodě jednotlivců. 
Další bronzovou medaili získal opět v týmové časovce na mistrovství světa 1981 v Praze. O rok později dojel na mistrovství světa devátý v závodě jednotlivců. Je dvojnásobným vítězem závodu Giro delle Regioni v Itálii 1984 a 1986 a skončil druhý v Tour de l´Avenir 1984. Právě v tomto roce měl ve svých osmadvaceti letech životní formu. Svou výkonnost ale nemohl kvůli politice a bojkotu olympiády v Los Angeles ze strany tehdejšího komunistického bloku prodat. Malou náplastí byla proto cena Adidas pro nejlepšího amatérského cyklistu světa 1984. 
"V tomto roce jsme měli výbornou formu, soupeři z nás měli respekt. Už když jsme se objevili na startu, tak si říkali, že nemají naději na úspěch. Z tohoto pohledu asi bylo moje ocenění zasloužené," myslí si Škoda. Zmařený start na olympiádě už ale nic nedokázalo nahradit.