15. 7. 2018

Vacka páté místo zklamalo, pochválil ale organizátory

Velké vnitřní zklamání pociťoval jeden z velkých uchazečů o medaili v závodě juniorů Karel Vacek. Závod na 118,8 km vyhrál zcela suverénně horký favorit Remco Evenepoel. Ten už dlouho v cíli rozdával podpisy fanouškům, když se před ním bojovalo o zbývající dvě medaile. Z tohoto souboje vyšel Vacek naprázdno, skončil celkově pátý.

"Organizace byla skvělá, z tohoto pohledu musím před pořadateli smeknout. Chtěl bych poděkovat spoustě fanoušků za podporu. Bylo pěkné, že se přijeli na závod podívat," uvedl po závodě Vacek, který ale se svým výkonem tolik spokojen nebyl. Zaskočil jej brzký útok Evenepoela.

"Moc jsem nepočítal s tím, že by mohl vyjet tak brzy. Předpokládal jsem jeho pozdější útok," poznamenal Vacek, který dal před stíháním Evenepoela přednost rozvážnějšímu pojetí boje.

Nechtěl jsem hned jet za ním a nechat tam sílu. Vsadil jsem na možnost dojet jej v průběhu závodu. Moje nohy ale takové nebyly. Proto jsem čekal na poslední kolo s cílem zaútočit alespoň na stříbrnou medaili. Nepodařilo se mi utrhnout soupeře a ke konci mi scházely síly," smutnil Vacek, který se pokusí napravit své zklamání na mistrovství světa.

JP

 

15. 7. 2018

Alexander Gusjatnikov: "Organizace šampionátu byla v Brně i Zlíně perfektní"

Slovy chvály na pořadatele mistrovství Evropy nešetřil v závěrečný den silničních soutěží prezident komise silniční cyklistiky UEC Alexander Gusjatnikov z Ruska. Cyklističtí pamětníci si jej pamatují ještě z dob Závodu míru. V Brně a hlavně ve Zlíně byla tato cyklistická legenda středem pozornosti fanoušků. Kromě podpisů se Gusjatnikov ochotně se zájemci nechal vyfotografovat. Šířil dobrou náladu a nešetřil úsměvy.

"Podařilo se vám výborně celou akci zorganizovat, oceňuji i volbu tras. Byly náročné. Jak na časovku, tak i na silniční závod. Ale spravedlivé. Nikdo se nemohl schovat a musel ukázat svou pravou výkonnost. A co se týká celkové úrovně zázemí, tak bylo stejně jako při všech jiných akcích v České republice na vysoké úrovni. Musím také vyzvednout velký divácký zájem, který tvořil vynikající kulisu silničních závodů," uvedl Gusjatnikov, který si považoval i rekordní účast v historii mistrovství Evropy, která se datuje od roku 1995. Startovali cyklisté ze 42 zemí.

"Česká republika leží v srdci Evropy, všichni mohou do dějiště závodů dojet autem. Což znamená, že se neprodražují náklady a týmy mohou přijet v nejpočetnějším složení. A rekordní počet zemí také něco vypovídá o vaší dobré organizaci," poznamenal Gusjatnikov, který je velkým propagátorem mistrovství Evropy v cyklistice.

"Jsem rád, že právě na můj popud se uskutečnilo před dvěma roky první mistrovství Evropy v kategorii elite. A vyhrál Peter Sagan, což byla z marketinkového hlediska ta nejlepší propagace. A stejně tak jsem byl průkopníkem myšlenky, aby se evropský šampionát pořádal i pro juniory. Kde jinde mají mladí jezdci ukázat své kvality a sbírat zkušenosti. Výbornou reklamou do budoucnosti mistrovství Evropy byl i letošní ročník, který jste uspořádali excelentně," dodal prezident komise silniční cyklistiku UEC Gusjatnikov.

JP

 

14. 7. 2018

Vražednému tempu Noskové soupeřky nestačily

 jan brychta/světcyklistiky.cz

jan brychta/světcyklistiky.cz

Jednadvacetiletá Nikola Nosková vyhrála s velkou převahou silniční závod žen do třiadvaceti let na mistrovství Evropy ve Zlíně. V horku nedala svým soupeřkám nejmenší naději na to, aby ji ohrozily. V cíli měla po 108 kilometrech náskok téměř čtyři minuty před druhou v pořadí  Aafke Soetovou z Nizozemska. Nosková tak získala na šampionátu už druhou medaili. Ve čtvrtek byla v Brně třetí v časovce.

Svým protivnicím dala už ve druhém kole vizitku svých kvalit. Chvíli ještě stačila jejímu tempu kromě Soetové také Italka Elena Pirroneová. V dalším kole ale i tyto soupeřky utrhla a zbytek závodu se proměnil v její sólovou vítěznou jízdu.

"Možná jsme zariskovali příliš brzy. Ale v tomto prudkém kopci a následně ve sjezdech se nedá o spolupráci moc hovořit. Byl to závod pravdy, v němž každý jede za své. Bylo  úžasné, co Nikola předvedla," nešetřil po závodě chválou trenér Tomáš Konečný.

Zlatá Nosková v cíli zářila pohodou, velká únava z těžkého závodu na ní nebyla patrná. A ochotně rozdávala rozhovory i autogramy. Vychutnávala si slastné pocity v bílém dresu mistryně Evropy.

"Rozjela jsem své tempo už v prvním kopci po startu. Peloton jel hodně pomalu, pomalu by se dalo říci, že stál. Bohužel jsem měla technický problém, na kopci mi spadl řetěz," řekla na tiskové konferenci Nosková.

"Nechtěla čekat do posledního kola, abych se soupeřkami bojovala ve spurtu. Tam bych proti Italkám neměla šanci. I když jsem si závod chvílemi protrápila, když jsem jela dlouho sama. Ale vychutnala jsem si vítězství před domácími diváky," usmívala se zlatá medailistka, která se přiznala, že tajně snila o umístění na stupních vítězů.

Kopcovitá trať jí byla šitá na míru. Nikola bydlí v Jablonci nad Nisou a pravidelně trénuje v horách. V Krkonoších nebo Jizerkách.

Nosková si mohla vybrat, jestli pojede v tomto červencovém termínu Giro d’Italia, nebo evropský šampionát. Zvolila druhou variantu a nelitovala. Po zlínském úspěchu si ale příliš neodpočine, už v úterý bude startovat na závodech ve Francii.

JP

 

13. 7. 2018

Trenér Konečný medaili Otrubovi nevyřval

 Jan brychta/světcyklistiky.cz

Jan brychta/světcyklistiky.cz

Ani hlasité povzbuzování trenéra Tomáše Konečného, které se v závěrečném kilometru měnilo v řev, nepomohlo Jakubu Otrubovi k medaili v časovce na mistrovství Evropy jezdců do 23 let v Brně. Po 23 kilometrech se musel Otruba spokojit se čtvrtým místem, bronz získal Rakušan Markus Wildauer.

"Skoro nemohu mluvit. Ale věřil jsem, že ještě sekundu vyřvu. Věděl jsem, že na posledním mezičase  ještě Otruba ztrácel sedm sekund. Stáhli jsme to na šest. To jednu se mi už vyřvat nepodařilo. Ale i tak odvedl Otruba super výkon, který je příslibem na nedělní závod," řekl po závodě novinářům Konečný.

"Domluvili jsme se, že začne pozvolněji a bude postupně zrychlovat, na prvním mezičase byl až čtrnáctý. Postupně zrychloval," nastínil taktiku Konečný, který vzhlíží s nadějemi ke zlínské části.

"Naši jezdci jsou dobře připraveni a chtějí se před domácím publikem ukázat. Trať ve Zlíně je extrémně náročná.  Myslím si, že cíl neuvidí více než polovina závodníků. My se budeme snažit rvát o přední příčky," dodal trenér, který je s první polovinou šampionátu spokojen.

"Myslím si, že úspěch jsme si zasloužili. Medaile Noskové byla nad očekávání, věřil jsem, že se dostane do desítky. Má dobrou výkonnost. Ovšem její přípravu jsme směřovali k silničnímu závodu. Ale jak jsem říkal už na tiskovce, někomu den D sedne lépe. A  někomu tolik ne. Nikole to ve čtvrtek sedlo. Když vezmu, že měla na druhé místo ztrátu tři sekundy, tak je to super," tvrdí Konečný, který pochválil za perfektní výkony i další cyklistky.

"Ukázaly, že mají obrovskou sílu. Když se s nimi bude pracovat dále, tak je velká šance, aby následovaly Nikolu Noskovou," věří Konečný.

JP

 

13. 7. 2018

Belgičané ovládli juniorskou časovku

 josef vaishar/cycling.photography

josef vaishar/cycling.photography

 

První dvě místa získali belgičtí reprezentanti v časovce juniorů na Mistrovství Evropy v Brně. Zvítězil největší favorit Remco Evenepoel a druhý skončil Ilan Van Wilder. Pro bronz si dojel Ital Antonio Tiberi.

Čeští závodníci se tentokrát do první desítky neprosadili. Petr Kelemen obsadil 19. místo se ztrátou 2:36. Jan Kašpar dokončil se ztrátou 3:13 na 29. místě. 

Evenepoel přidal k belgickému titulu i evropský titul. Druhý Van Wilder dlouho vedl a překonal ho pouze jeho krajan a největší favorit závodu. Třetí místo putuje do Itálie zásluhou Antonia Tiberiho. Čtvrtý skončil Němec Michel Hessmann a pátý Švýcar Alexandre Balmer. 

Ilan Van Wilder startoval jako 34. od konce. Po své jízdě proto dlouho seděl na pozici nejrychlejšího muže závodu. Jeho čas a pozici začali ohrožovat až cyklisté z poslední startovací skupiny. Velice dobře začal Švýcar Alexandre Balmer, který byl na 1. mezičase rychlejší. Ale jen dokud na stejnou metu nedojel Remco Evenepoel. Letošní suverén všech typů závodů  byl o 6 sekund rychlejší. 

Ve stoupání Balmer neudržel vysoké tempo. Na dalším mezičase ztrácel na Van Wildera 20 sekund. Předstihli ho také vedoucí Evenepoel a Ital Tiberi. Ale Balmer a Tiberi měli v tomto místě téměř shodný čas. 

Ale zatímco Evenepoelovi, Van Wilderovi a Tiberimu se dařilo udržovat nastolené tempo, Balmer tuhnul. Na Evenepoela na 3. mezičase ztrácel už jednu minutu. Van Wilder na svého krajana ztrácel jen 17 sekund, Tiberi už 37 sekund. Ale o medailích se už zdálo být rozhodnuto.

Evenepoel zvládl 24 kilometry dlouhou a velmi náročnou trať za necelou půlhodinu. O 24 sekundy porazil Van Wildera a ačkoliv za ním ještě jel poslední startující, Soren Waerenskjold, byl už jistým Mistrem Evropy, protože norský cyklista se na trati trápil a dojel hluboko v poli poražených na 34. místě se ztrátou 3:40. 

Antoniu Tiberimu se časovka hodně povedla, startoval minutu před Evenepoelem, ale nenechal se dostihnout a se ztrátou 40 sekund získal bronzovou medaili. Tu by získal i kdyby ho Evenepoel dojel, protože čtvrtý Michel Hessmann z Německa ztratil 1:20 a pátý Alexandre Balmer 1:28. 

Petr Kelemen nebyl s výsledkem spokojený. Nezačal vůbec špatně, na 1. mezičase byl celkově desátý 33 sekundy za vítězem. Ale postupně se zhoršoval. Na 2. mezičase byl 14., 57 sekund za Evenepoelem, na 3. mezičase 16. (+1:51) a v cíli 19. (+2:36). 

I Jan Kašpar měl lepší začátek a slabší závěr. Na 1. mezičase byl 17. a v cíli 29. se ztrátou 3:13.

MM

 

12. 7. 2018

Nosková 3. na Mistrovství Evropy v časovce, zvítězila Nizozemka Soetová

 josef vaishar/cycling.photography

josef vaishar/cycling.photography

Nikola Nosková získala bronzovou medaili na Mistrovství Evropy v Brně. V časovce kategorie U23 nestačila pouze na suverénní Nizozemku Aafke Soetovou a Němku Lisu Kleinovou. Zatímco na nizozemskou soupeřku ztratila 1:08, stříbrná Kleinová ji porazila o necelé 3 sekundy až v samém závěru časovky. Tereza Korvasová dokončila na 14. místě se ztrátou 3:03. 

   

12. 7. 2018

Italka Guazziniová juniorskou mistryní Evropy v časovce

 josef vaishar/cycling.photography

josef vaishar/cycling.photography

První sadu medailí převzaly na Mistrovství Evropy v Brně juniorky. V individuální časovce zvítězila Italka Vittorii Guazziniovou, která porazila Němku Hannah Ludwigovou s náskokem 8 sekund. Třetí Polka Marta Jaskulská ztratila na novou mistryni Evropy 10 sekund. 

Dařilo se i českým juniorkám. Markéta Hájková skončila na 12. místě se ztrátou 55 sekund. Jen o čtyři desetiny sekundy horší čas měla 13. Veronika Jandová.  

Výsledky:

1. Vittoria Guazzini (Itálie) 17:00.4 

2. Hannah Ludwig (Německo) +8,6

3. Marta Jaskulska (Polsko) +10,6

4. Marie Le Net (Francie) +25,1

5. Algul Gareeva (Rusko)  +27,7 

...

12. Markéta Hájková (ČR)  +55,1

13. Veronika Jandová (ČR)  +55,5

 

12. 7. 2018

Zlín nabídne náročný okruh pro vrchaře

_MG_2312.jpg

Mistrovství Evropy v silniční cyklistice juniorů a U23 vyvrcholí o víkendu 14. a 15. července hromadným závodem na náročném okruhu v okolí Zlína, zatímco časovky jednotlivců se uskuteční v moravské metropoli Brně (12. – 13. července). Šampionát pro mladé cyklistické naděje z evropského kontinentu se uskuteční za výrazné podpory a spolupráce Magistrátu města Zlína a Zlínského kraje.

„Závod přinese velký sportovní zážitek fanouškům nejen cyklistiky, zároveň ale i mnoho omezení. Jsme si vědomi, že po celý víkend bude omezení pro občany města velké, ale prosíme je o shovívavost a trpělivost,“ uvedl Ondřej Běták, náměstek primátora města Zlína.

Po 35 letech je ve Zlíně opět velký cyklistický závod, naposledy se zde konal dojezd proslulého Závodu míru. „Chceme ve Zlíně založit cyklistickou tradici. Zástupcům Evropské cyklistické federace se náročná trať velmi líbí. Na doporučení federace jsme museli shánět balíky slámy. V obou dnech se pokusíme trať uvolnit na půl hodiny, aby obyvatelé mohli odjet či dojet do svých domovů podél trati. Vytiskli jsme kolem pěti tisíc letáků a kameloti je roznesli do všech schránek obyvatel podél trati,“ pověděl Vladislav Hamrla, technický ředitel zlínské sekce šampionátu.

Start a cíl jsou v samém srdci Zlína, přímo na dohled je cyklistům dominanta krajského města Baťův mrakodrap. „Pojede se centrem města, ale pokud bude potřeba pro obyvatele výjezdu složek Integrovaného záchranného systému, mají přednost. Na trati máme v rámci zajištění bezpečnosti a hladkého průběhu závodu celkem 12 radiobodů,“ řekl Petr Juřík, hlavní pořadatel.

Na letošním evropském šampionátu cyklistických nadějí se představí přes 700 závodníků ze 43 zemí. Na cyklisty čeká při hromadném silničním závodě jeden z historicky nejtěžších okruhů v rámci mistrovství Evropy, který měří přes deset kilometrů a vede z centra Zlína do městských částí Kudlov a Jaroslavice. Okruh hraje do karet především vrchařům, převýšení je podobné jako při Tour de France. Cílová rovinka čítá přes tři kilometry, což je parametr světových cyklistických závodů. „Očekáváme velkou diváckou kulisu, i obyvatelé Zlína tuto akci kvitují. Hodně fanoušků očekáváme ze Slovenska, kde zásluhou Petra Sagana je nyní cyklistika snad nejpopulárnějším sportem,“ uzavřel Vladislav Hamrla. K největším českým želízkům v ohni patří pod vedením reprezentačního trenéra Tomáše Konečného junior Karel Vacek nebo Nikola Nosková.

Časový program ve Zlíně:

Sobota 14. července 2018:

11:00 – 13:00 hodin: juniorky (7 kol)

14:30 – 17:30 hodin: ženy U23 (10 kol)

Neděle 15. července 2018:

9:00 – 12:00 hodin: junioři (11 kol)

13:00 – 17:00 hodin: muži U23 (14 kol)

(ror)

 

11. 7. 2018

Na bezpečnost mistrovství Evropy v silniční cyklistice budou dohlížet také strážníci městské policie

V sobotu 14. a v neděli 15. července 2018 bude Zlín hostit mistrovství Evropy v silniční cyklistice v kategoriích juniorů, juniorek, a mužů a žen do 23 let. Evropský šampionát zapadá do oslav 100 let od vzniku Československa a očekává se účast zhruba 700 závodníků ze 40 zemí Evropy.

Start a cíl závodu bude na ulici Štefánikova před budovou Univerzity Tomáše Bati, kde bude i samotné centrum a zázemí významného sportovního podniku. Vyroste zde také pódium se světelnou obrazovkou a rovněž zde proběhne vyhlášení vítězů čtyř jednotlivých závodů.

„Mistrovství Evropy v silniční cyklistice juniorů bude vedle Barum rally a Festivalového půlmaratonu dalším sportovním podnikem, který zásadním způsobem zasáhne do organizace dopravy ve městě. Jsme však připraveni nasadit odpovídající počet strážníků i technických prostředků tak, aby byla zajištěna bezpečnost závodníků i přihlížejících,“ uvedl k šampionátu ředitel MP Zlín, Ing. Milan Kladníček, MBA.

Mistrovství si tak po oba soutěžní dny vyžádá úplné uzavírky některých ulic nebo celých místních částí. Během závodu se nebude možné dostat automobilem do velké části Kudlova, Jaroslavic nebo Lesní čtvrti, rozsáhlé změny organizace silničního provozu pocítí motoristé také v centru města. Omezení se kromě tranzitní i místní dopravy dotknou také provozu linek městské hromadné dopravy.

Městská policie Zlín v této souvislosti doporučuje obyvatelům Zlína, aby se s předstihem seznámili s plánovaným dopravním omezením a dbali pokynů pořadatelů, strážníků i policistů. Po dobu víkendových závodů bude dispozici i speciální telefonní linka číslo 778 400 300, na kterou se můžou občané obrátit v případě svých potřeb.

„Při akci tohoto rozsahu budeme úzce spolupracovat také s republikovou policií. Naši strážníci tak budou společně s policisty a pořadateli dohlížet na určených místech na respektování dopravního značení a taktéž přímo na trati doprovodí samotné závodníky. V zájmu bezproblémového průběhu žádáme veřejnost, aby bezvýhradně uposlechla jejich pokynů. Příznivcům silniční cyklistiky pak přejeme krásný sportovní zážitek a děkujeme za jejich ukázněnost,“ dodal závěrem ředitel Kladníček.

MP Zlín

Konečný: Vacek a Nosková jsou naše největší naděje

 Josef Vaishar/cycling.photography

Josef Vaishar/cycling.photography

V úterý proběhla v Brně tisková konference k Mistrovství Evropy juniorů a U23 za účasti Tomáše Konečného, trenéra české reprezentace a dvou závodníků, Jakuba Otruby a Richarda Holce, kteří absolvují časovku v Brně i závod s hromadným startem ve Zlíně. Tomáš Konečný prozradil, s jakými ambicemi český tým do šampionátu vstupuje. 

"Obsadili jsme všechny kategorie v plném počtu. Silniční závody pojede šest závodníků v každé kategorii a časovky dva čeští reprezentanti. Před domácím publikem se chceme ukázat v nejlepším světle. Největší naději máme rozhodně v kategorii juniorů, kde Karel Vacek letos podává excelentní výkony a patří k velkým favoritům. Celý tým jsem se snažil k němu poskládat, aby mu kluci byli schopní pomoci, což se nám dařilo na všech světových pohárech," řekl Konečný ke konečné nominaci na Mistrovství Evropy. 

Karel Vacek patří k nejlepším juniorským cyklistům na světě především v dlouhých kopcích, ale letos se zlepšil také v časovce a je i mistrem republiky v individuálním chronometru. Rozhodl se však startovat jen v závodě s hromadným startem. "S Karlem Vackem jsme se domluvili, že se bude koncentrovat jen na silniční závod. Časovka je v pátek a hlavní závod v neděli a nějaké síly to stojí, takže se rozhodl zaměřit se jen na závod s hromadným startem. Celý tým se soustředí především na nedělní závod, aby všichni měli dost sil a pomohli Karlu Vackovi," dodává Konečný. 

"Většina týmu nestartovala o víkendu na GP Gènéral Patton v Lucembursku, kam jsem vybral závodníky, kteří zatím na žádný Nations' Cup nejeli s výjimkou Jana Kašpara. Místo toho se část týmu připravovala na Šumavě, Karel Vacek společně s Vojtěchem Řepou a Jakubem Boučkem tam ladili přípravu. A Petr Kelemen absolvoval dráhové závody v Polsku. Opravdu máme velkou šanci získat medaili, ale samozřejmě budeme potřebovat i trochu štěstí," věří Tomáš Konečný svému výběru v kategorii juniorů. 

Po zdravotních problémech se do formy vrací Nikola Nosková, jediná česká cyklistka v profesionálním zahraničním týmu BePink. I jí Tomáš Konečný důvěřuje: "Naději na dobrý výsledek máme i v kategorii žen, kde máme Nikolu Noskovou, která teď dokončila závod Tour de Feminin na šestém místě celkově a ukázala, že formu směřuje k Evropě. Také startuje šest závodnic a budou se snažit Nikole vytvořit nejlepší podmínky. Co se týče juniorek, myslím si, že velmi těžký profil by měl sedět Veronice Jandové z Favoritu Brno."

 josef vaishar/cycling.photography

josef vaishar/cycling.photography

V prestižní kategorii mužů U23 jsou nominováni Jakub Otruba, Richard Holec, Jan Rajchart, Tomáš Bárta, Roman Lehký a Adam Ťoupalík. Otruba a Ťoupalík byli hodně vidět na Mistrovství republiky v Plzni a mají za sebou bohatý závodní program v zahraničí. "Naším lídrem v kategorii mužů U23 bude Jakub Otruba, který se letos hodně zlepšil a ještě bude v této kategorii další dva roky, což je pro něj a pro národní tým pozitivní. Na Mistrovství republiky ukázal, že je schopný závodit s nejlepšími a dokončil na třetím místě absolutního pořadí. Richard Holec by se měl předvést hlavně v individuální časovce před domácím publikem, protože je původem z Brna a začínal tu s cyklistikou a bude mít zvýšenou motivaci se v časovce předvést."

Otruba a Holec pojedou kromě závodu ve Zlíně i časovku v Brně a chtějí zajet co nejlepší výsledek. "Ladil jsem formu na šampionát v domácím prostředí. Myslím, že můžeme předvést kvalitní výkon jako celý tým. V časovce bych byl spokojený s výsledkem v první patnáctce, možná desítce. Silniční závod bude hodně těžký, ale věřím, že všichni vydržíme vepředu až do konce závodu, kdy se bude rozhodovat," prozradil své ambice Jakub Otruba. 

Richard Holec se těší především na časovku v Brně: "Formu zatím nemám stoprocentní, byl jsem nemocný na začátku roku, ale zlepšuji se, byl jsem třetí na mistrovství republiky v časovce a chci se ukázat doma v Brně před kamarády a fanoušky." 

Kompletní nominace české cyklistické reprezentace na Mistrovství Evropy v Brně a ve Zlíně: 

Juniorky

Časovka – Markéta Hájková, Veronika Jandová

Silniční závod – Petra Ševčíková, Markéta Hájková, Veronika Jandová, Tereza Sásková, Kamila Janů, Klára Pavelková

 

Junioři

Časovka – Petr Kelemen, Jan Kašpar

Silniční závod – Karel Vacek, Petr Kelemen, Jakub Bouček, Vladimír Mikšaník, Vojtěch Řepa, Jakub Ťoupalík

 

Ženy U23

Časovka – Nikola Nosková, Tereza Korvasová

Silniční závod – Nikola Nosková, Jana Czeczinkarová, Tereza Korvasová, Anna Bohatá, Nikola Bajgerová, Ema Cetkovská

 

Muži U23

Časovka – Jakub Otruba, Richard Holec

Silniční závod – Jakub Otruba, Jan Rajchart, Adam Ťoupalík, Tomáš Bárta, Roman Lehký, Richard Holec

MM

9. 7. 2018

Remco Evenepoel - vycházející hvězda belgické cyklistiky

remco4.jpg

Evropský šampionát v silniční cyklistice pro kategorii juniorů a U23 začíná v Brně už tento čtvrtek. Ve všech závodech pojede spousta talentovaných cyklistů, ale nejvíce se očekává od juniora Remca Evenepoela, suveréna juniorské kategorie.

Remco Evenepoel se během letošní sezóny vypracoval do pozice největšího talentu nejen belgické, ale světové cyklistiky. Přitom závodní cyklistice se začal vážně věnovat teprve v minulém roce. Teprve loni přestal hrát fotbal ve slavném Anderlechtu Brusel a letos už vyhrál tolik závodů, že mu v Belgii začali přezdívat "nový Eddy Merckx". 

18letý cyklista ze Schepdaalu má letos za sebou spoustu vítězství. V Belgii vítězí pravidelně, v květnu získal domácí titul v časovce i v silničním závodě s hromadným startem. Ale k vidění byl i na českých silnicích. A na Závodě míru juniorů byl suverénní. Vyhrál časovku a závěrečnou etapu, jednoznačně ovládl celkové pořadí a získal i ostatní trikoty. Na Závod míru juniorů navázal vítězstvími v dalších dvou etapových závodech kategorie N.cup, vyhrál francouzský etapák Trophée Centre Morbihan a o uplynulém víkendu také lucemburský závod GP Gènéral Patton. 

V Lucembursku dokázal, že je na Mistrovství Evropy připraven velice dobře. První etapu vyhrál sólově s náskokem přes dvě minuty. V druhé etapě také vyhrál osamoceně, tentokrát mu stačil náskok před půl minuty. Vyhrál kromě celkového pořadí i všechny ostatní soutěže. 

Takový talent samozřejmě nemohl uniknout pozornosti profesionálních týmů. Evenepoel už podepsal smlouvu s týmem Hagens Berman Axeon, světovou jedničkou ve výchově mladých závodníků. Celek vedený Axelem Merckxem pomohl k angažmá ve WorldTour spoustě závodníků. Sám Evenepoel by se měl v nejvyšší kategorii silniční cyklistiky objevit už od roku 2020. Uzavřel dohodu s týmem Quick-Step Floors. Pokud půjde vše podle plánu, bude napřesrok členem týmu manažera Patricka Lefevera. 

Zlepšuje se tak rychle, že požádal Mezinárodní cyklistickou unii, aby mu umožnila od 1. srpna závodit ve vyšší kategorii U23. O žádost se stará jeho otec Patrick Evenepoel, který býval profesionálním cyklistou. "Chceme, aby UCI umožnila Remcovi přestup do U23. Ale šance jsou malé. Vypadá to, že letošní sezónu dokončí jako junior, i když už je připraven závodit v U23. Takové jsou předpisy a musíme je respektovat," řekl otec Patrick Evenepoel listu Het Nieuwsblad. 

Za možnost přestoupit o kategorii výše se u UCI přimlouval také Patrick Lefevere, šéf Quick-Step Floors. Evenepoel chce jet Mistrovství světa v Innsbrucku v kategorii U23, ale evropský šampionát v Brně a ve Zlíně objede ještě jako junior. Belgičané jej nominovali do časovky i silničního závodu a bude favoritem v obou závodech. 

Příští rok bude Remco Evenepoel rozvíjet svůj talent na velkých závodech v dresu Hagens Berman Axeon, kde se chce zaměřit na časovku a kopce. Právě v kopcích není tolik dominantní, na Závodě míru juniorů si vedl velmi dobře, ale nevěděl, co od sebe v delších kopcích očekávat. Stále mu chybí zkušenosti, ale ty, jak doufá, rychle nabere v americkém celku a také v reprezentaci. 

Tak talentovaný mladý závodník se na juniorské scéně neobjevil velmi dlouho. A své umění nám předvede už tento týden v Brně a ve Zlíně. Časovka juniorů se jede v pátek od 9 hodin. Silniční závod s hromadným startem je na programu v neděli také od 9 hodin. 

MM

9. 7. 2018

Ambasador Škoda utrpěl při cyklistické vyjížďce těžké zranění

Na mistrovství Evropy juniorů a jezdců do 23 let bude chybět ambasador šampionátu Jiří Škoda, který v minulém týdnu při cyklistické vyjížďce se svými přáteli utrpěl po pádu těžká zranění a je hospitalizován v Úrazové nemocnici v Brně.

Nešťastná událost postihla nejlepšího amatérského cyklistu světa roku 1984 na asfaltovém chodníčku na Brněnské přehradě jen několik stovek metrů od startu a cíle časovek.

Dvaašedesátiletý Škoda si při pádu poranil žebra, klíční kost, lopatku a pánev. Zranění si vyžádá několikaměsíční léčení a diváci cyklistických závodů v Brně a ve Zlíně se olympijským medailistou z her 1980 v Moskvě nepotkají.

Na mistrovství Evropy budou po upřesnění přihlášek startovat reprezentanti 39 zemí. Ve čtvrtek a v pátek jsou na programu časovky jednotlivců v Brně, v sobotu a v neděli závody s hromadným startem ve Zlíně.

JP

7. 7. 2018

Na startu mistrovství Evropy bude šest medailistů z Herningu

 Josef Vaishar/Cycling.photography

Josef Vaishar/Cycling.photography

Ve startovní listině nadcházejícího mistrovství Evropy v silniční cyklistice v Brně a ve Zlíně by se mělo ve startovním poli představit šest medailistů z loňského šampionátu, který se uskutečnil začátkem srpna 2017 v dánském Herningu.

Tuto elitní šestici hlavních favoritů tvoří Marc Hirschi (Švýc./ bronz v závodě jednotlivců do 23 let, na fotografii), Lisa Kleinová (Něm./bronz v časovce do 23 let), Soren Waerenskjold (Nor./ stříbro v silničním závodě juniorů), Lorena Wiebesová (Niz./ zlato v silničním závodě juniorek), Elena Pirroneová (It./ zlato v časovce juniorek)  a držitelka dvou medailí Letizia Paternosterová (It./ bronz v silničním závodě juniorek, stříbro v časovce juniorek).

Na domácí půdě byli před rokem nejúspěšnější dánští cyklisté, kteří získali čtyři zlaté, tři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Ovšem na Moravě své úspěchy obhajovat nebudou. Ve startovních listinách jsou přihlášeny pouze tři dánské juniorky...

Do bojů v časovkách v Brně a závodů s hromadným startem ve Zlíně zasáhnou cyklisté ze 38 zemí. Trenér českých cyklistů Tomáš Konečný přihlásil celkem 41 závodníků po deseti jezdcích do kategorií mužů a žen do 23 let a juniorů a 11 juniorek. Definitivní nominaci upřesnění v příštím týdnu.

JP

6. 7. 2018

UEC zveřejnila širší nominace národních týmů na Mistrovství Evropy

Evropská cyklistická unie (UEC) zveřejnila oficiální Entry listy pro Mistrovství Evropy kategorií juniorů a U23 v Brně a Zlíně. 

Entry list kategorie U23 najdete ZDE

Entry list kategorie juniorů najdete ZDE.  

 

5. 7. 2018

Na juniory čeká o víkendu nominační  prověrka v Lucembursku

Poslední výkonnostní prověrkou českých juniorů před mistrovstvím Evropy v Brně a ve Zlíně bude tuto sobotu a neděli start ve dvouetapovém závodě o Velkou cenu generála Pattona v Lucembursku. Závod je v kalendáři UCI zařazen jako Pohár národů juniorů. Na startu se představí šestnáct družstev z patnácti zemí.

"Zatím mám stále v nominaci na mistrovství Evropy jména deseti jezdců. Zkouším do poslední chvíle možné varianty složení týmu. Definitivní odpověď na tyto otázky dá závod v Lucembursku. Po něm v pondělí upřesním nominaci na evropský šampionát," řekl trenér české reprezentace Tomáš Konečný.

Pohár národů juniorů odstartuje v sobotu ve 14:00 hodin v Ettelbrucku u sochy generála Pattona. Úvodní etapa měří 102 km a má cíl v Troisvieres. Druhá etapa v délce 94 km začne v neděli v 11:00 hodin v Robesscheieru, kde bude start i cíl.

V dosavadní sedmdesátileté historii tohoto závodu se do listiny vítězů zapsal pouze jediný český cyklista. V roce 2009 získal prvenství Jan Hirt.

JP

2. 7. 2018

Deset dnů před zahájením šampionátu je uzávěrka přihlášek

Už pouhých deset dnů zbývá do zahájení mistrovství Evropy juniorů a jezdců do 23 let v silniční cyklistice. Dnes o půlnoci končí termín přihlášek jednotlivých zemí. Program otevřou ve čtvrtek 12. července úvodní dva závody v časovkách juniorek na 12 kilometrů a žen na dvojnásobné trati se startem a cílem na Brněnské přehradě. 

Zájem o start na mistrovství Evropy je podle předběžných informací z UEC velký. "Očekáváme, že přivítáme cyklisty z více než 40 zemí," uvedl předseda organizačního výboru Marian Štetina.

Na loňském mistrovství Evropy, které se uskutečnilo od 2. do 6. srpna v dánském Herningu, startovali reprezentanti 39 zemí. O evropské tituly v silniční cyklistice před rokem v Dánsku bojovali navíc společně s juniory a jezdci do 23 let také muži a ženy elite.

Letos jsou závody kategorie elite začátkem srpna součástí velkých Evropských her ve skotském Glasgowě, kde se budou také rozdělovat medaile cyklistické na dráze, v závodě horských kol a BMX.  První Evropské hry se uskutečnily před třemi lety v ázerbájdžánském Baku.

JP

1. 7. 2018

Ambasador Škoda dává Vackovi šanci na medailový zisk

 Josef Vaishar/cycling.photography

Josef Vaishar/cycling.photography

Ambasador mistrovství Evropy a cyklistická legenda Jiří Škoda dává z českých jezdců velkou šanci na medailový zisk mezi Karlu Vackovi. "Jsem velký fanda klanu Vacků. Proto osmnáctiletému Karlovi, kterého vede brněnský trenér Jiří Mikšík v italské stáji v Bergamu, dávám v juniorské kategorii velké naděje. Jak v časovce, tak i v závodě jednotlivců. Pokud oba závody pojede. Což v tuto chvíli přesně nevím. I v dalších kategoriích máme nadějné jezdce, kteří mohou uspět. Vyhrát, nebo se dostat na stupně vítězů, je vždy příjemný pocit. A v domácím prostředí takový úspěch chutná mnohem více," uvedl bývalý český reprezentant a olympijský medailista Jiří Škoda na tiskové konferenci na radnici v Brně.

Do radničních prostor zavítal nejlepší amatérský cyklista světa z roku 1984 ve svém životě teprve potřetí. "Poprvé jsem zde byl, jako každý Brňák, když jsem se ženil. To už je čtyřicet let. Podruhé jsem se do těchto prostor dostal před jednadvaceti lety, když Závod míru při jeho brněnské etapě navštívil pětinásobný vítěz Tour de France Eddy Merckx," poznamenal Škoda. Tehdejší brněnská primátorka Dagmar Lastovecká kromě Merckxe a Škody přijala na radnici a ocenila také další cyklistické legendy. Mezi nimi byli například Jan Veselý, Gustav Adolf Schur, Viktor Kapitonov, Jan Smolík, Ryszard Szurkovski a Olaf Ludwig.

Nabídku na ambasadora přijal Škoda před čtvrt rokem. "My cyklisté této roli říkáme medvěd, který se vystavuje a láká i starší generaci. Aby se na nás lidé přišli podívat, jak vypadáme. I když se těchto akcí nezúčastňuji, tak jsem vzhledem k mým dlouholetým přátelským vztahům vztahům s Marianem Štetinou nabídku bez váhání přijal," dodal Škoda.

JP

 

30. 6. 2018

Dopravní omezení kvůli mistrovství Evropy v silniční cyklistice v  Brně

Kvůli mistrovství Evropy v silniční cyklistice juniorů a jezdců do 23 let v Brně budou ve čtvrtek 12. července a v pátek 13. července následující dopravní omezení v Bystrci a v Kohoutovicích.

Uzavřeny budou ulice Obvodová, Přístavní a Žebětínská, kterými budou závodníci projíždět.

Ulice Obvodová bude uzavřena v úseku Odbojářská-Páteřní vč. odbočení na ulici Stará dálnice. Objížďka bude vedena ulicemi Odbojářská a Páteřní.

Ulice Přístavní bude uzavřena od křižovatky s ulicí Obvodovou až po restauraci U Lva. Objížďka bude vedena ulicí U Zoologické zahrady a přes Kníničky.

Ulice Žebětínská bude uzavřena v úseku Stará dálnice-U Velké ceny.

Do Kohoutovic se bude možné dostat po objížďce vedoucí přes Troubsko, Bosonohy a ulici Chironova.

JP

27. 6. 2018

Ohlédnutí za květnovou tiskovkou ve Zlíně

TISKOVKA CYKLISTIKA 02 JK.jpg

Atraktivní závodní program čeká na cyklistické fanoušky ve druhé polovině mistrovství Evropy ve Zlíně, kde budou na programu 14. a 15. července závody jednotlivců s hromadným startem.

Start a cíl závodu je umístěn na ulici Štefánikova před novou budovou Univerzity Tomáše Bati, kde bude i samotné centrum a zázemí významného sportovního podniku – kanceláře UEC, pořadatele, rozhodčích, V.I.P. a tiskové středisko pro akreditované novináře. Vyroste zde také pódium se světelnou obrazovkou, kde proběhne vyhlášení vítězů jednotlivých čtyř závodů.

Velmi atraktivní bude pro fanoušky samotné centrum Zlína. Hned po startu čeká cyklisty obrovský kopec na zrádných kostkách. I cílová rovinka po ulici Štefánikova, která bude mít bezmála tři kilometry, splňuje parametry světových soutěží,“ pověděl JUDr. Marián Štětina, prezident organizačního výboru evropského šampionátu cyklistických nadějí na tiskové konferenci, která se uskutečnila 31. května ve Zlíně.

V sobotu 14. července vyjedou na trať před polednem nejdříve juniorky a odpoledne poté ženy do 23 let. V neděli 15. července nastoupí na start dopoledne junioři a celý šampionát vyvrcholí odpoledne hlavním závodem mužů do 23 let. Diváci se mohou těšit v každé kategorii na osm českých závodníků, mezi česká želízka v ohni a kandidáty na medaile patří Karel Vacek nebo Nikol Nosková.

Pořadatelé připravili pro silniční závod jednotlivců náročný okruh v délce 10,308 km s převýšením 315 metrů, který povede přes místní části Kudlova a Jaroslavic. Na cyklisty čeká obtížný okruh se stoupáním na kostkách k bývalému Domu umění, poté náročné stoupání na Kudlov a dále obtížný sjezd z Jaroslavic do Zlína.

Náročnost silnic ve Zlíně a blízkém okolí je mimořádná. Podařilo se nám najít okruh, který bude svou náročností asi nejtěžší v historii evropských šampionátů. V hlavní kategorii se pojede čtrnáct kol, celkové převýšení bude okolo čtyř tisíc metrů, což je srovnatelné s prestižními závody na Giro d´Italia nebo Tour de France,“ řekl Marián Štětina. Parkoviště mechanických a doprovodných aut závodních týmů, ale rovněž pro V.I.P. a pracovníky sdělovacích prostředků bude zajištěno pod Velkým kinem a obchodním domem.

Šampionát evropských nadějí v silniční cyklistice přiláká do České republiky i zájem pracovníků sdělovacích prostředků – televize, rozhlasu, píšících novinářů a fotografů. Ve Zlíně se očekává početná divácká kulisa fanoušků cyklistiky a sportu.

Pokud pořadatelsky uspějeme, láká nás uspořádat v příštím roce závod Visegradské čtyřky a možná v roce 2020 i společný česko-slovenský šampionát, což by byl zároveň kvalifikační závod na letní olympiádu v Tokiu. Fandové by mohli ve Zlíně vidět na živo hvězdy světové cyklistiky jako jsou Peter Sagan, Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar a další,“ uvedl Vladislav Hamrla, jednatel Agentury H production, která má zlínskou část šampionátu organizačně na starosti.

Pořadatelé zlínské části budou velmi dbát na bezpečnost. „Z Barum Rally známe, jak důležitá je právě bezpečnost fanoušků. Cyklisté pojedou náročný sjezd z Jaroslavic do centra města, tam se musí neprodyšně uzavřít celý prostor okolo trati. Dále je třeba říci, že okruh je veden tak, aby nebylo úplně ochromeno centrum Zlína, kdy je potřeba zajistit průjezdnost městské hromadné dopravy a záchranného sboru,“ uzavřel Hamrla. 

Roman ORDELT (ror)

26. 6. 2018

Sekretář UEC Della Casa byl spokojen s přípravami na šampionát

 Foto Josef Vaishar/cycling.photography

Foto Josef Vaishar/cycling.photography

Náročný program absolvoval v rámci pracovní návštěvy a kontroly příprav na mistrovství Evropy juniorů a jezdců do 23 let generální sekretář Evropské cyklistické unie (UEC) Ital Enrico Della Casa. V průběhu úterního dne (26. června) stihl v doprovodu předsedy organizačního výboru Mariána Štetiny navštívit místo startu a cíle časovek na Brněnské přehradě, prohlédl si hotel Santon, kde bude hlavní zázemí brněnské části šampionátu včetně tiskového střediska, místností pro rozhodčí i VIP zóna.

Při zpáteční cestě do města se generální sekretář UEC  zastavil v Písárkách, kde obhlédl areál, v němž se koncem července příštího roku uskuteční mistrovství  Evropy horských kol.

Po polední měl Della Cassa navštívil tiskovou konferenci na Nové radnici v Brně. Ještě před tiskovkou se setkal s oběma ambasadory šampionátu Ladou Kozlíkovou a Jiřím Škodou, s nímž si povykládal v italštině o problémech současné cyklistiky. Oba také zavzpomínali na start české cyklistické legendy na Giro d´Italia a Škodovo působení v osmdesátých letech na Apeninském poloostrově.

"Jsem rád, že mistrovství Evropy zavítalo po pěti letech opět do České republiky, kde jsou skvělí pořadatelé. Tratě jste vybrali perfekně, budou náročné. Věřím, že v duchu předcházejících evropských šampionátů v silniční cyklistice v České republice i mistrovství Evropy dráhařů v  Brně, dopadne i tento šampionát po organizační stránce velmi dobře," uvedl na tiskovce Della Casa, který vyzvedl význam nadcházejícího závodu pro jezdce do třiadvaceti let z pohledu jejich další cyklistické budoucnosti.

"Uvidíte na startu závodníky, kteří budou v krátké době patřit ke světovým hvězdám. Právě dobré výsledky na mistrovství Evropy do třiadvaceti let jsou tou nejlepší vizitkou k získání profesionální smlouvy," dodal.

V rámci tiskové konference předal Enrico Della Casa dres pro mistra Evropy prvnímu náměstkovi primátora Petru Hladíkovi, kterému pomohl při oblékání cenného trikotu. Petr Hladík vyjede symbolicky jako první jezdec na start úvodní časovky.

V rámci tiskovky stačil ještě Della Casa odpovědět na další otázky novinářů a odpoledne zamířil k poslednímu bodu úterního programu, kterým byla prohlídka tratí a zázemí ve Zlíně, kde 14. a 15. července šampionát vyvrcholí silničními závody jednotlivců.

JP

22. 6. 2018

Karel Vacek získal titul mistra republiky v časovce

Svůj první český titul mezi juniory získal Karel Vacek na Mistrovství republiky v individuální časovce v Karlových Varech. I přes drobné problémy na trati dokázal porazit všechny soupeře a poprvé letos vyhrál časovku. 

 Foto Josef Vaishar/cycling.photography

Foto Josef Vaishar/cycling.photography

Karel Vacek byl před startem 20 kilometrů dlouhého individuálního chronometru velkým favoritem. V posledních týdnech se mu v časovkách dařilo, mezi nejlepšími dokončil na prestižních etapových závodech Závod míru juniorů, Tour du Pays de Vaud a Saarland Trofeo. „Hodně jsem se časovce věnoval v tréninku a zlepšil se. Na Saarland Trofeo jsem zajel nejlepší časovku v životě. Na Mistrovství republiky si jedu pro titul,“ říkal sebevědomý Vacek už před startem závodu. 

A podařilo se. Na velmi těžké trati dosáhl o 30 sekund lepšího času než druhý Petr Kelemen, jeho kolega z národního týmu. Na třetím místě s odstupem 37 sekund dokončil Tomáš Kopecký, český cyklokrosový reprezentant a medailista Mistrovství světa. 

Pro Vacka je to první český titul mezi juniory a po závodě byl spokojený: „Byla to velmi těžká časovka. Ale takové mi sedí. Před cílem jsem si spletl trať a ztratil možná 20 sekund, naštěstí jsem měl náskok a stačilo to i tak na vítězství. Jinak se mi jelo dobře, ale uznávám, že to celkově nebyl můj nejlepší výkon v časovce v této sezóně.“   

Vacek se postaví také na start silničního závodu v Plzni, který začíná v sobotu v 15 hodin. „Silniční závod je samozřejmě takticky o něco složitější a chtěl bych, aby vyhrál někdo z národního týmu,“ dodal Vacek k vrcholu domácí juniorské sezóny. 

MM

20. 6. 2018

Domácí šampionát upřesní nominaci na mistrovství Evropy juniorů a U 23

Na cyklisty čeká ve čtvrtek v Karlových Varech a v sobotu a neděli v Plzni mistrovství České republiky v silniční cyklistice, které bude prvním vrcholem sezony. Šampionát má současně nominační podtext před mistrovstvím Evropy juniorů a jezdců do 23 let, které se uskuteční o čtyři týdny později od 12. do 15. července v Brně a ve Zlíně.

"Mistrovství republiky považuji za nejdůležitější závod v roce. Pochopitelně výsledky sehrají velkou roli i při nominaci na evropský šampionát. Tyto závody budou velkým testem výkonnosti všech uchazečů o reprezentaci," uvedl trenér českých cyklistů Tomáš Konečný.

"Předpokládám, že vyhraje v mládežnických kategoriích někdo z osvědčených jezdců. Mistr republiky má automaticky zajištěnou nominaci na mistrovství Evropy," poznamenal Konečný, jenž si posteskl, že v kategorii do 23 let zápolí od začátku sezony několik cyklistů s marodkou.

"Někteří se postupně vrací do pelotonu. Ovšem několik cyklistů této věkové kategorie, kteří měli potenciál startovat na mistrovství Evropy, ještě nebude o víkendu závodit," dodal bývalý úspěšný cyklista Tomáš Konečný, který před osmnácti lety získal ve Žďáru nad Sázavou domácí mistrovský titul v závodě s hromadným startem.

V Karlových Varech jsou na programu ve čtvrtek 21. června závody o mistrovské tituly v časovce jednotlivců. Po pátečním dnu volna pokračuje v sobotu mistrovství ČR v Plzni závody jednotlivců juniorek a žen a po nich juniorů. Šampionát v neděli zakončí závod mužů elite a do 23 let na 192 kilometrů.

JP

 

15. 6. 2018

Evropský šampionát do 23 let se vrací do Brna po pěti letech

Do Brna zavítá mistrovství Evropy v silniční cyklistice juniorů a závodníků do 23 let po pětileté přestávce. V roce 2013 byla jihomoravská metropole pořadatelem časovky juniorek a mužů. O tituly v časovce juniorů a žen se bojovalo ve Frýdku-Místku a hlavní část šampionátu se závody s hromadným startem se uskutečnila v Olomouci.

Brněnské časovky měly start a cíl na autodromu. Cyklisté ale nekroužili jen po závodním okruhu, který má pouze pět kilometrů. Třiadvacetikilometrová trasa vedla k přehradě a zpět. "Už před pěti lety nebylo snadné najít vhodnou silniční trať. O podobnou variantu s využitím autodromu, která nám z pohledu bezpečnosti i organizačního zabezpečení hodně pomohla, jsme se snažili i tentokrát. Bohužel v nabitém motoristickém kalendáři Masarykova okruhu nebyla žádná mezera," uvedl prezident organizačního výboru letošního mistrovství Evropy Marián Štetina.

Vítězství si v brněnské časovce v roce 2013 vybojoval Belgičan Victor Campenaerts, který své kvality v této disciplíně potvrdil později i mezi seniory. Na mistrovství Evropy získal před dvěma lety stříbrnou medaili a loni vybojoval titul evropského šampiona.

Z českých jezdců si vedl nejlépe Josef Černý, který skončil se ztrátou 104 sekund na 26. místě. Pro připomenutí, tentýž Černý před rokem zazářil na mistrovství republiky v  Žiaru nad Hronom, kde získal hned dvě medaile. Bronzovou v časovce a nečekaně i stříbrnou v závodě s hromadným startem, v němž jej porazil pouze Zdeněk Štybar.

JP

 

27. 6. 2018