1280px-Brno_View_from_Spilberk_130.JPG

Slovo hejtmana Jihomoravského kraje

Vážení přátelé cyklistického sportu, 

rád bych Vás pozdravil v souvislosti s letošním Mistrovstvím Evropy v silniční cyklistice žen a mužů v kategorii U23, juniorů a juniorek. Historii silniční cyklistiky v České republice vytvářela řada velkých jmen, která se stala sportovními legendami. Řada z nich pochází právě z jižní Moravy – připomenu například zlatého olympijského medailistu Jiřího Dalera ve stíhacím závodě a vítěze Závodu míru Jana Smolíka.

Věřím, že letošním šampionům se podaří v budoucnu navázat na dosažené úspěchy i v kategorii dospělých.

Děkuji organizátorům šampionátu za jejich obětavou práci. Startujícím závodníkům pak přeji mnoho úspěchů a divákům napínavé sportovní zážitky.

JUDr. Bohumil Šimek,  hejtman Jihomoravského kraje

Slovo hejtmana Zlínského kraje

Vážení přátelé,

srdečně Vás vítám u nás ve Zlínském kraji, který v těchto dnech společně s Jihomoravským krajem hostí Mistrovství Evropy v silniční cyklistice do 23 let a juniorů. Mám velkou radost z toho, že na našem území můžeme tuto prestižní sportovní akci přivítat.

Věřím, že Vám všem přinese zajímavou a napínavou podívanou. Byl bych však velmi rád, pokud byste si našli čas také na poznání některých z krásných míst našeho kraje, kterých je u nás nespočet. Troufám si tvrdit, že co do turistických zajímavostí patří Zlínský kraj k těm vůbec nejrozmanitějším u nás. Kouzelná příroda, historické památky, lázně, bohaté sportovní vyžití, výtečná gastronomie – to je jen krátký výčet toho, co náš kraj svým návštěvníkům nabízí. Věřím, že se o tom sami přesvědčíte a že se k nám v budoucnu budete rádi vracet. 

Závěrem mi dovolte, poděkovat organizátorům za přípravu a zajištění celého mistrovství, mladým závodníkům popřát hodně zdaru a úspěšný dojezd do cíle bez nehod a Vám divákům, spoustu nezapomenutelných zážitků.

 Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje

 

Slovo primátora města Brna

Vážené dámy a pánové,

cyklistika je tvrdým, ale krásným sportem. Závodníci musí předvádět neuvěřitelné odhodlání a vůli. Každý jejich trénink je dlouhým soubojem s bolestí, pálením svalů i s nepřízní počasí. Ve velké rychlosti můžou snadno spadnout a zranit se. V závodě se pak doslova probíjí skrz desítky či stovky stejně odhodlaných konkurentů. Když se jim pak ale podaří stanout na stupních vítězů, je to pocit, který stojí za všechnu námahu.

Všichni junioři, kteří budou před vašimi zraky měřit síly, již své kvality osvědčili. Dobře vědí, jak chutná radost z vítězství a jaká cena se za ni platí. Nebojí se uhánět zběsilou rychlostí a bojovat do posledního dechu. Věřím proto, že vás jejich výkony nadchnou a že budete zejména domácí závodníky hnát dopředu.

A pokud si budete chtít od sportu na chvilku odpočinout, doporučuji vám, abyste navštívili uličky našeho krásného města. V Brně si můžete prohlédnout řadu architektonických památek, dát si večer drink v některém z našich proslulých klubů či se sžít s místní kulturou v některé z našich galerií. Věřím, že vám čas zde strávený příjemně uteče a že se sem budete rádi vracet.

Dámy a pánové, přeji vám příjemné zážitky.

Ing. Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna

Slovo primátora města Zlína

Vážení sportovní příznivci,

vítám Vás na Mistrovství Evropy v silniční cyklistice kategorie U23, které hostí město Zlín. Jsme velmi rádi, že se o tento šampionát zajímáte, že jste k nám přijeli a pomůžete vytvořit tu pravou atmosféru.

Za město Zlín mohu říci, že si pořadatelství ME velmi vážíme. Přijedou k nám cyklistické naděje, z nichž o některých zcela určitě ještě uslyšíme. Je dobré vědět, že ve svých životopisech budou mít kolonku o startu v našem městě. A určitě bude pro nás všechny velmi zajímavé je vidět přímo, na vlastní oči, v akci.

Uspořádat mistrovství Evropy je obtížným úkolem. Děkuji proto organizátorům za jejich nasazení. A děkuji také obyvatelům Zlína za to, že si špičkovou cyklistiku užijí. A děkuji i za jejich toleranci, protože šampionát je velkou akcí, která určitě částečně běžný provoz města ovlivní.

Díky všem. Užijme si společně špičkový sport.

S úctou

 MUDr. Miroslav Adámek, primátor statutárního města Zlína

 

Slovo 1. náměstka primátora města Brna

Jsem rád, že se letošní ročník evropského šampionátu v silniční cyklistice juniorů koná právě v Brně. Cyklistika totiž k Brnu patří. V Brně se narodil první český olympijský vítěz v dráhové cyklistice Jiří Daler. Z Brna je také vítěz Světového poháru v keirinu a vícemistr světa Tomáš Bábek a celá řada dalších skvělých cyklistů minulosti i současnosti. A i když se slavná cyklistická historie Brna psala především na dráze, a ne na silnici, má Brno spoustu pěkných míst, kde se dá závodit. Kolem středu města se tyčí několik velkých kopců, které dají zabrat i zkušeným cyklistům.

Unikátní je, že většina z nich je dodnes zalesněná, což má svojí jedinečnou atmosféru. Také okolí brněnské přehrady je kouzelné a věřím, že se návštěvníkům i závodníkům bude líbit. Brno je skvělé město, a i když se nejvíc mluví o hradu Špilberk nebo vile Tugendhat, je v něm řada zajímavých míst, která stojí za to vidět. Přeji Vám mnoho nezapomenutelných zážitků a vzpomínek na naše město. Vítejte v Brně!

Mgr. Petr Hladík,  1.náměstek primátora města Brna

 

Slovo Presidenta Českého svazu cyklistiky

Vážení sportovní přátelé,  

jménem Českého svazu cyklistiky vás vítám v dějišti letošního Mistrovství Evropy v silniční cyklistice, které se koná v Brně a ve Zlíně. V naší zemi se již konaly dva evropské šampionáty jezdců do 23 let a juniorů a osobně jsem velmi rád, že mladí jezdci se na české silnice vracejí již potřetí. 

Jsem přesvědčen, že organizátoři uplatní v plné míře své technické a organizační zkušenosti z předešlých pro české barvy sportovně velmi úspěšných podniků. Jsem zároveň velmi potěšen, že Evropská cyklistická unie (UEC), opět přidělila České republice tento šampionát. Zároveň mi dovolte, abych také poděkoval představitelům pořadatelských měst, že pomohli a umožnili tyto významné mezinárodní závody uspořádat.

Dovolte mi, abych jménem Českého svazu cyklistiky přivítal vás diváky, zahraniční hosty a zejména také všechny závodníky a věřím, že toto Mistrovství Evropy bude ukázkou čestného sportovního boje a zábavou pro všechny cyklistické příznivce. Věřím, že tento šampionát není na území České republiky tím posledním, a že v budoucnu budou mít čeští organizátoři opět možnost předvést své schopnosti a zkušenosti. 

Přeji Vám všem krásný pobyt a radost ze sportovních výkonů.

Petr Marek, President Českého svazu cyklistiky